Announcements

0845 604 9690
01420 89114

BCPS Latest News Item

Breed Show Results 2016

 

BRITISH CONNEMARA PONY SOCIETY

BREED SHOW

 

Saturday 16th July at Washbrook Farm, Aston-le-Walls

 

JUDGES:

 

Classes 1 – 8                                       Mrs B Mcgrath

 

Classes 9 – 11                                     Mrs E A Nicholls

 

Class 12                                                                Mrs A Ward (C)                 Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain

                                                                Mr P Cook (R)                    and Moorland Ridden Pony Championship Qualifier

 

Classes 13 – 18                                  Mrs H Horsfall and Mr R Parker Jones

                                                               

Classes 22 & 23                                  Mrs A Ward and Mr P Cook

 

Classes 30 – 34                                  Miss M G Evans

 

Classes 44 – 48                                  Mrs H Somerset

 

Supreme Championship and

Part Bred Championship               Mrs M E Low     

 

 

RIDDEN SHOWING CLASSES

 

Class 1  Very Novice Ridden, Stallion or Gelding 4 years old and over

1st           Oaklands Arvak (Bunowen Castle Ri/Oaklands Icing)                                                        Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

2nd          Sraghmore Willow (Grange King’s Surf/Kennylodge Pride)                                           Br:          Mr and Miss F Leek

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Ceruit

3rd           Golden Filigree (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                                Br:          Mr J Healy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

4th           Blakehill Admiral (Cnocban Cassanova/Gentle Carra)                                                       Br:          Mr C Geoghegan

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs L Bates

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Bates

 

Class 2  Very Novice Ridden, Mare 4 years old and over               

1st           Lansdlow Melody Maker (Ardbear Spirit/Drimcong Colleen)                                        Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Callwood

2nd          Dunally Lass (Dunally Lad/Laura’s Girl)                                                                    Br:         Mr M Corless

                                                                                                                                                                Ex/R:     Philippa Bamford 

3rd           Woodells Forget Me Not (Oaklands Satyricon/Walstead Catmint)                             Br/Ex:    Mrs A Mitchell

                                                                                                                                                                                R:            Helen Mitchell  

4th           Holnest Coolnaha (Spinway Blackthorn/Kingstown Bay Lady)                                      Br/Ex:    Mr and Mrs Walters

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

 

Novice Championship                                                                   Champion           Oaklands Arvak

                                                                                                                Reserve               Sraghmore Willow

 

 

Class 3  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Mares & Geldings 4 years old and over

1st           Fairyhill Marilyn (Monaghanstown Boy/Kingstown Molly 2nd)                                      Br:          Mr J Mullen

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Parry

                                                                                                                                                                                R:            Ms L Fisher

2nd          White Diamond (Kilmore Diamond/Castleside Killiney)                                                   Br:          Mrs J Hockley

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Goulding                               

3rd           Kilfenora Princess (Coral Lad/Abbeyfield Princess)                                                           Br:          Mr W O’Brien

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Croucher

4th           Drumacre Debutante (Canal Laura’s Lad/Oaklands Falling Star)                                   Br/Ex:    Mr S Avery & Mr C Patrick

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Atherton

 

Class 4  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Stallions 4 years old and over

1st           Oaklands Adonis Blue (Ashfield Blue Rock/Oaklands Lace)                                            Br/Ex:    Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                R:            Ms C Goodridge

2nd          Glencarrig Marble (Janus/Coosheen Breeze)                                                                      Br:          Mr C Curran

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fowler

3rd           Oaklands Satyricon (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                    Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

4th           Shanbo Rory (Rory Rasputin/Kiltogorra Katie)                                                                     Br:          Mr N Farrell

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Oakes

                                                                                                                                                                                R:            Miss E James

 

 

Class 5 NPS/Dargavel M&M Young Open Ridden Pony National Championship

1st           Walstead Guiness (Fly the Last Flute/Walstead Water Lily)                                           Br:          Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss A Kelly

                                                                                                                                                                                R:            Ms G Stratten

2nd          Eastlands Dunkirk (Eastlands Harleybrae/Eastlands Dunielle)                                       Br/Ex:    Mr & Mr Staveley

                                                                                                                                                                                R:            Ms F Cork           

3rd           Coral Malachy (Dolan Mick/Coral Misty’s Girl)                                                                     Br:          Ms T Bolger

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss S James

                                                                                                                                                                                R:            Ms E James

4th           Tyan Ma’lady (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

 

 

Class 6 Part-Bred and Over-height Connemara 4 years old and over

1st           Kippure Norma (Trobadour/Laurel Shroughan Pride)                                                      Br:          Mr M Igoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms D Boylan-White

2nd          Kass (Westonhouse Straboe Bobby/Milly)                                                                           Br:          Mrs M Cunningham

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms A Cooper

                                                                                                                                                                                R:            Ms T de Grave

3rd           Morepark Prince (Ballinavilla Prince/Wild Heather)                                                           Br:          Mr M Nee

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms N Stapleton

4th           Tooreeny Lad (I Love You Melody/Blackwood Twinkle)                                                  Br:          Ms A Burke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Rees          

 

 

 

 

Part-Bred and Overheight Championship                             Champion           Kippure Norma

                                                                                                                Reserve               Oyster Rose

 

 

 

Class 7 Ridden Pony not exceeding 143 cms, Stallion, Mare of Gelding 4 years and over

1st           Cummer Park Barney (Anbally Tiger/Molly May)                                                                               Br:          Mr G Nohilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss C Trow

2nd          Rosmeen Double Star (Killary Cashel/Shipton Primrose)                                                                Br/Ex:    Fitzsimons Family

                                                                                                                                                                                R:            Ms A Fitzsimons

3rd           Lansdow Daisy May (Ardbear Spirit/Ballymore Painted Lady)                                       Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Mrs K Bagshaw Davies

4th           Ashwater Ruby Tuesday (Leys Conker/Beenleighford Delight)                                    Br:          Mrs C Stacey

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss L Wallace

                                                                                                                                                                                R:            Ms D Randall

 

 

Class 8  NPS/RYEHOUSE Native Show Team M&M Junior Ridden National Championship

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosscon Penny (Spinway Comet/Rockfield Samsara)                                                       Br:          Mr C Watson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Ms P Bamford

3rd           Beenleighford Firefly (Bunowen Castle Ri/Shipton Morning Mist)                                             Br:          Mrs M Ash

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A McHale

                                                                                                                                                                                R:            Miss O McHale

4th           Kilmurray Billy (Billy/Trouthill Hollyhock)                                                                                Br:          Mr M O’Dowd

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mr A Gardiner

 

Class 9  BCPS Rosmeen Ridden Championship Final

1st           Oaklands Satyricon

2nd          Shanbo Rory

3rd           Beenleighford Firefly

4th           Rosmeen Double Star

 

 

Class 10  The NPS/Picton M&M Novice Ridden Qualifier

1st           Rathmoney Pride (Glenayre Silver Fox/Knockanarrow Lady)                                        Br:          Ms S Merrick

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Thorpe

2nd          Coral Malachy

3rd           White Diamond

4th           Sraghmore Willow

 

Class 11  NPS/Peasedown M&M Ridden National Qualifier

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosmeen Double Star

3rd           Kindesella Royal Willow (Chaffcombe Aspen/Kindesella Isabella)                                              Br:          Mrs D Nickson

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs D Wilby

4th           Cashelbay Cruise ( I Love You Melody/Coosheen Pheasant)                                        Br:          Mr R Fallon

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss M Bishop-Peck

 

Class 12  Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds M&M Ridden Champion Qualifier 2016

1st           Fear An Ti (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                           Br:          Mr M Molloy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

2nd          Rudgeway Silver Trinket (Oxenholm Matador/Oaklands Silver Orchid)                    Br:          Mrs W Warr

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

3rd           Drumacre Debutante

4th           Glencarrig Marble

 

 

 

Ridden Championships                                                                 Champion           Fear An Ti

                                                                                                                Reserve               Oaklands Satyricon

 

The NPS/The Minns M&M Ridden Silver Medal Rosette Championship

                                                                                                                Champion           Fear An Ti

                                                                                               

 

Best British Bred Pony Championship                                    Champion           Oaklands Satyricon

                                                                                                                Reserve               Rudgeway Silver Trinket

 

 

Best Gelding                                                                                      Glencarrig Duke

 

 

Best Pony 138cms and under                                                      Cummer Park Barney

 

 

Brightwells Supreme Ridden Champion                   Champion    Glenmore Gwennic

                                                                                                Reserve        Oaklands Satyricon

 

 

Class 13  Working Hunter, Part-Bred and Over-Height Connemara

Section a 148 cms & under and Section b Exceeding 148 cms

1st           Oyster Rose (Rosenaharley Laughris/Oyster Lady)                                                            Br:          Mrs M Travers

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Eeley

2nd          Bruce Almighty (I Love You Melody/Derryfad Lady)                                                         Br:          Mr M Nestor

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs E Rugman                                  

3rd           Western Max (Glenn Rua Maxwell/Western April)                                                           Br:          Mr M Mitchell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Modder    

4th           Painswick Rise and Shine (Walstead Top of the Morning/Highland Dawn)                              Br/Ex:    Mrs H Houghton

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Lade

 

Class 14  The NPS/Area 25 M&M Junior Working Hunter Pony National Championship

Section 2 Ponies exceeding 128 cms but not exceeding 138 cms

1st           Braemar Bertie Buckle (Churchway Daybreak/Sydserff Sparkle)                                 Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A Harrison

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Marlow

2nd          Rickamore Thunderball (Thunder Bay/Shannon Rover)                                                  Br:          Mr P Megahey

                                                                                                                                                                                Ex:          Wilson, Wilson & Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Miss P Bamford

3rd           Walstead Heavenly Pearl (Churchway Daybreak/Walstead Precious Gem)            Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Buckley

 

Section 3 Ponies exceeding 138 cms but not exceeding 148 cms

1st                 Killaan Rosie (Straboe Prince/Shragheen Girl)                                                               Br:         Mr M Golding

                                                                                                                                                               Ex/R:     Jo Callwood

2nd          Tawnydun Ailbe (Grianagh Petrus/October Gold)                                                             Br:          Mrs P Makinson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Tyler

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Tyler

3rd           Smokin Gun (Gun Smoke/Hazel Dew)                                                                                    Br:          Mr N Brett

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss R Hamilton-Fletcher

                                                                                                                                                                                R:            Miss B Puzio

4th           Braemar Be Lucky (Churchway Daybreak/Atlantic Promise)                                          Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs S Kivlochan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss M Kivolchan

 

Class 15  NPS M&M Working Hunter Pony Training Stakes Competition

Section 1 Height of fences 46cm to 53 cms

1st           Walstead Heavenly Pearl

2nd          Ballydaniel Daylight (Burning Daylight/Ballydaniel Noelle)                                              Br:          Miss C Kehoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fitch-Peyton

3rd           New Lilly (Castle Squire/Princess Lily)                                                                                     Br:          Mr Kinneavey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

4th           Rathmoney Pride

 

Section 2 Height of fences 53cms to 69 cms

1st           Rozz’s Pet (Moonlight Silver Shadow/Caeraeu Gold)                                                       Br:          Mr L McCormack

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms A Wilson

2nd          Holiday Good Morning (Robe Thunder/Myshall Blossom)                                             Br:          Mr D Morrison

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

3rd           Rosscon Penny

4th           Shanbo Rory

 

Section 3 Height of fences 69cms to 84cms

1st           Silver Scribble (Silver Shadow/Scribble)                                                                                 Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Rathcoona Brendan (Rathcoona Cove/Kilconly Heather)                                                                Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Novell

3rd           Braemar Worth It (Gentle Cascade/Spinway Worth Waiting)                                       Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex/R:     E Kivlochan

4th           Ballydaniel Daylight

 

Section 4 Height of fences 84cms to 99cms

1st           Lisnadrisha Tic Tac (Silver Shadow/Scribble)                                                                         Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Innellan Osprey (Liscaninane Boy/Innellan Odette)                                                          Br:          Mr J Beeley

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Callwood

                                                                                                                                                                                R:            Miss E Callwood

 

                               

Class 16  The NPS/Area 25 M&M Novice Working Hunter Pony National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Stradone Prince (Castleside JJ Junior/Corfeehone Beauty)                                           Br:          Mr R Sullivan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Nicholson

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Coilltedubh Silver Janice (Janus/Caherduff Silver)                                                             Br:          Mr H Kelly

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Cannon

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Somerset

3rd           Holiday Good Morning

4th           Fear An Ti

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           JP Corbally (Linsfort Barney/Sally O’Eirne)                                                                            Br:          Mr P J Heskin

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Smith

2nd          Oaklands Seashell (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                      Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

3rd           Killaan Rosie

4th           Rosscon Penny

 

 

 

Class 17   The NPS/Area 5 M&M Intermediate WHP Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st            Coilltedubh Silver Janice

2nd          Innellan Osprey

3rd           Lettergesh Bobby (Westonhouse Straboe Bobby/Boden Park Fania)                       Br:          P & L Welsh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     K Bettison          

4th           Riversdale Golden Bling (Village Canal Beau/Riversdale Goldie Dew)                        Br:          Mrs F Tyler

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Hazelrock Mandate (Currachmore Cashel/Hazelrock Rua)                                             Br:          Mr K McGrath

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms S Dowdeswell

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Callwood

2nd          JP Corbally

3rd           Glenmore Gwennic (Gwennic de Goariva/Glenmore Abbey)                                      Br:          Mr F O’Reilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss James

4th           Kiltrogue Rocky (Clonberne Boy/Kiltrogue Princess)                                                        Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex:          Richardson/Treloar

                                                                                                                                                                                R:            L Treloar

 

Class 18  The NPS/Topspec M&M WHP National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Lettergesh Bobby

2nd          Smokin’Gun

3rd           Heitas Bamba (Castleside Carrig/Heitas Bacardi)                                                                                Br:          Mr U Wintersohl

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

4th           Innellan Osprey

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Glenmore Gwennic

2nd          Hazelrock Mandate

3rd           Brodella Lissnaught Thyme (Coosheen Thyme/Ballybawn Princess Eileen                              Br:       Ms T Hyland

                                                                                                                                                               Ex/R:  Erin Mc Combe     

4th           Kiltrogue Bobby

 

 

 

Best Pony 138cms and Under                                                     Coiltedubh Silver Janice

 

 

Working Hunter Pony Championship                                     Winner                                Glenmore Gwennic

                                                                                                                Reserve               Stradone Prince

 

 

Class 19  Novice Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Jolly Rubey (Tasty Pride/Jolly Rose)                                                                                         Br:          Ms C Campbell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs R Gibbs                       

 

Class 20  Open Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Smokin’ Gun

2nd          Holnest Froddo Baggins (Templebready Fear Bui/Shipton Charisma)                        Br/Ex:    Miss C Walters 

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

Class 21  Combined Training: Part Bred & Over-height Connemaras

1st           Oyster Rose

 

 

                                                                                                                               

Class 22  BCPS Performance Pony Qualifier

Section 1 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Lansdslow Melody Maker

2nd          Lishmar Kayle (Newgrange Dancer/Moy Dawn)                                                                 Br:          J & M O’Riodan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Dolan

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Beedham

3rd           Tiger Lilly (Monaghanstown Fionn/Holly Berry)                                                                  Br:          Ms A Brogan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss F Dowding

                                                                                                                                                                                R:            O Stout

4th           NF Fear Bui (Templebready Fear Bui/Lilly)                                                                            Br:          Mrs K Smith

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E Atkins

 

Section 2 Pure/Part-Bred and over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Oyster Rose

2nd          Bruce Almighty

3rd           Ballylean Caster (Laerkens Cascade Dawn/Tynagh Sabrina)                                          Br:          Mr M McDonagh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss O Aulton

4th           Kass

 

BCPS Performance Pony Final

Section 1 Pure/Part-bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Stradone Prince

2nd          Tiger Lilly

3rd           Greycroft Ronan (Walstead Top of the Morning/Rosenaharley Ronaha)                 Br:          Mrs S Vivian

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols

4th           Landslow Melody Maker

 

Section 2 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Elaphine Murphy (Kirtling Tam O Shanter/Laetitia)                                                           Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Elaphine Declan (Silverfox Oisin/Elaphine Leonora)                                                          Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Woods     

3rd           Bruce Almighty

4th           Ballylean Caster

 

Class 23  The NPS Event Pony

Section 1 Registered Connemara Pure and Part-Bred, not exceeding 138 cms

1st           Elaphine Declan

2nd          Heather’s Sorrel (Timber in the Mist/Heather’s Scarlett)                                                               Br/Ex:    Mrs S Cheyne

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Nichols

3rd           Landslow Daisy May

4th           Braemar Bertie Buckle

 

Section 2 Registered Connemara Pure and Part-Bred and Over-height not exceeding 153 cms

1st           Riverside Daffodil (Lettermuckoo Lad/French Cool Girl)                                                 Br:          Mr P Fortune

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols  

2nd          Western Max

3rd           Oyster Rose

4th           Meenmore Max (Matchmakers Lad/Cailin Beag)                                                                               Br:          Mr J Cryan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Cressewll

 

 

Champion                                                                                           Riverside Daffodil

Reserve                                                                                               Western Max

 

Class 24  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Elementary 44 (2002)

1st           Kippure Norma

 

Class 25  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Novice 24 (2010)

1st           Greycroft Ronan

2nd          Kippure Norma

3rd           Smokin  Gun

4th           Oatfield Charlie (Quilca Silver/Leam Lizzie)                                                                           Br:          Mr M Kelly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E MacFadyen

 

Class 26  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Preliminary 18 (2002)

1st           Heather’s Sorrel

2nd          Kilfenora Princess

3rd           Ashwater Ruby Tuesday

4th           Lockinge Village Starling (Atlantic Ace/Grayswood Village Sea Lark)                          Br:          Ms H Knight

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Dunne

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Dunne

 

Class 27 BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Introductory B (2009)

1st           Holnest Coolnaha

2nd          Cloncilla (Kizar/Mary Star)                                                                                                            Br:          Mrs G Flanagan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs A Dickenson

3rd           Power of Cashelane (Dunelwey Go Charlie Go/Terry’s Pet)                                         Br:          Mr R Putz

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Martin

 

Class 28 National Pony Society Dressage Prelim 18

Section 1 Pure Bred Ponies 148cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Ashwater Ruby Tuesday

3rd           Heather’s Sorrel

4th           Wefan Saskatoon (Elmore James/Martinside Plum)                                                         Br:          Ms D Webb

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Webb

 

Section 2 Part-Bred and Over-Height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Morepark Prince

3rd           Oyster Rose

4th           Foxhall  Top Secret (Skellorn Harrison/Bellindene Evening Star)                                  Br:          Mrs L Myatt

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Bradshaw

 

Class 29 National Pony Society Dressage Novice 30

Section 1 Pure Bred ponies 148 cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Smokin Gun

3rd           Greycroft Ronan

4th           Kindesella Royal Willow

Section 2 Part-Bred and Over-height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Oyster Rose

3rd           Morepark Prince

 

 

IN HAND CLASSES

 

Class 30 Colt/Filly Foal eligible for entry in the BCPS Stud Book

1st           Barrowby Banrion (Castle Comet/Kirtle Maple Leaf)                                                        Br/Ex:    Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Springdown Secret Squirrel (Uisneach/Riversdale Morning Rainbow)                      Br/Ex:    Mrs M Baker

3rd           Haselor Garnet (Haselor Cormack/Atlantic Dove)                                                              Br/Ex:    Mrs C Ireland

 

 

Colt/filly foal championship                                                       Champion           Barrowby Banrion          

                                                                                                                Reserve               Springdown Secret Squirrel

 

 

Class 31 Novice Mares 4 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Kirtle Maple Leaf (Castle Gizmo/Sydserff Reaghaun)                                                       Br:          Mr & Mrs W Hodge

Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Atlantic Dove (Glencarrig Prince/Atlantic Peace)                                                                                Br:          Ms E Feeney

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs C Ireland

3rd           Kingstown Sue (Coral Misty’s Comic/Fairyhill Molly)                                                         Br:          Mr M Gorham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr J Leahy

                                                                                                                                                                                H:            Ms T Wright

4th           Doleen Carraig Star (Glencarrig Lexus/Chilham Clicquot)                                                                Br:          Mr C Joyce

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms H Seaman

 

 

Class 32 Mares 4 – 8 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Tyan Maid of Honour (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms C Cornwell

2nd          Walstead Lady Katherine (Lecarrow King/Walstead Lady Kitty)                                   Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

3rd           Kiltartan Empress ( Tulira Robuck/Horizon)                                                                           Br:          Ruud & Bolmeijer

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

4th           Rosscon Wren (Garryhinch Millrace/Gentle Annie II)                                                       Br:          Mr PJ Watson

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Williams

 

Class 33 Mares 9 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Kirtle Maple Leaf

2nd          Coilltedubh Silver Janice (Janus/Caherduff Silver)                                                             Br:          Mr H Kelly

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms J Cannon

3rd           Rosmeen Double Star (Killary Cashel/Shipton Primrose)                                                                Br/Ex:    The Fitzsimons Family

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Fitzismons

4th           Rathcoona Cove (Moy Hazy Cove/Rathcoona Dreamer)                                                 Br:          Mr P Kenny

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms L Ryan

 

 

Best Mare 138cms and Under                                                    Kirtle Maple Leaf

 

Best British Bred Brood Mare                                                     Kirtle Maple Leaf

 

Mare Championship                                                                      Champion           Kirtle Maple Leaf

                                                                                                                Reserve               Walstead Lady Katherine

 

 

Class 34 Stallion 4 years old and over

1st           Castle Emperor (Castle Comet/Orphee Schueracher)                                                      Br:          Mr H O’Toole

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs V Clark

2nd          Shanbo Rory (Rory Rasputin/Kiltorgorra Katie)                                                                   Br:          Mr N Farrell

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Oakes

                                                                                                                                                                                H:            Miss E James

 

Stallion Championship                                                                  Champion           Castle Emperor

                                                                                                                Reserve               Shanbo Rory

 

 

Class 35 Yearling Colt, Filly or Gelding

1st           Caherlistrane Eoin (Caherlistrane Prince/Brownpark Brownie)                                    Br:          Mr J J O’Neill

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Cree Diego (Beagh Lad/Doolin Beauty)                                                                                  Br:          Mr S Meaney    

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

3rd           Riversdale Arrabel (Oaklands Arvak/Riversdale Annabel)                                                              Br/H:     Mrs F Tyler

4th           Fenrose Iris (Lishmar Rebel/Innellan Swan)                                                                         Br:          Mr S Thompson

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Emma Payne

 

 

Class 36 Two year old Filly or Gelding

1st           Kircullen Prince (I Love you Melody/Lehennagh Silver Lady)                                      Br:         Mr P Leonard

                                                                                                                                                               Ex/R:     Emma Payne

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs E Rugman

2nd          Kilcash Penny (Spinway Lucky Sixpence/Vintage Molly)                                                 Br/Ex:    Mrs L O’Shaughnessy

                                                                                                                                                                                H:            Mrs J Woods

3rd           Elaphine Brendan Brown (Fenrose Murphy/Elaphine Leonara)                                   Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                H:            Mrs J Woods

4th           Riversdale Wild Cherry (Oaklands Arvak/Riversdale Cocoplum)                                  Br/Ex:    Mrs F Tyler

 

 

Class 37 Three year old Filly or Gelding

1st           Balnashallog Galveston (Castleside Carrig/Island Oak)                                                     Br:          Mr W McClosey

                                                                                                                                                                                Ex:          Wood/Rugman

                                                                                                                                                                                H:            K Wells

2nd          Tochar Spirit (Glencarrig Knight/Spanish Point Mist)                                                         Br:          Mr J Hynes

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

3rd           Cave Blossom (Contepomi Cashel/Clonlea Lady)                                                                               Br:          Mr L Tierney

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs S Davies

4th           Walstead Lady Kate (Lecarrow King/Walstead Lady Kitty)                                              Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

 

 

Gelding Championship                                                                 Champion           Kircullen Prince

 

                                                                                                               

Class 38 Two year old Colt and Three Year Old Stallion

1st           Greycroft Rollcall (Skellorn Prairie Dancer/Rosenaharley Ronaha)                              Br/Ex:    Mrs S Vivian

                                                                                                                                                                                H:            Miss S Wood     

 

 

 

Youngstock Championship                                                          Champion           Balnashallog Galveston

                                                                                                                Reserve               Greycroft Rollcall

 

Best British Bred young pony                                                     Champion           Greycroft Rollcall

                                                                                                                Reserve               Kirtle Maple Leaf

 

Breeding Champion of the Show                                              Champion           Castle Emperor

                                                                                                                Reserve               Balnashallog Galveston

 

 

The Exhibitor of the Best Pony of the opposite sex to the Champion Breeding Pony of the Show             Wood/Rugman

 

Class 39 Progeny Groups

None

 

Class 40 Veteran Class

1st           Atlantic Ace (Abbeyleix Owen/Aisling)                                                                                   Br:          Ms E Feeney

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

2nd          Kilimazing Puck (Ballymore Luciano/Foxburs Vourneen)                                                                Br:          Mrs T Fawcett

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms A Jennings

 

Class 41 Young Handler

Handler aged 12 years and under

1st           Kiltartan Empress (Tulira Roebuck/Horizon)                                                                         Br:          Rudd & Bolmeijer

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Miss M McManus                           

Handler aged 13 – 18

1st           Walstead Heavenly Pearl (Churchway Daybreak/Walstead Precious Gem)            Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss R Buckley.

 

Class 42 Young Handler Championship Final

 

Young Handler Championship                                                   Champion               Madeleine McManus

                                                                                                                Reserve                    Lydia Buckley

                                                                                                               

Class 43 Part-Bred Connemaras and Over-Heights of Any Age

1st           Holnest Mikado (Persiflage/Eileen)                                                                                         Br/Ex:    Mr & Mrs Walters           

2nd          Daunceys Centaurea (Spinway Blackthorn/Cyanara)                                                        Br:          Mrs T Pritchard

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Willaims

3rd           Hazelrock Twilight (Lucky Rebel/Smokey Baby)                                                                  Br:          Mr K McGrath

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs Y Snelson

                                                                                                                                                                                H:            M Snelson

4th           Ruby (Windsor Heights/Spinway Garnet)                                                                              Br/Ex:    Mrs S Lidsey

                                                                                                                                                                                H:            C Lee

 

Class 44 Geldings 4 years old and over

1st           Sraghmore Willow (Grange King Surf/Kennylodge Pride)                                                               Br:          Mr & Miss F Leek

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs S Ceruti                                      

2nd          Oaklands Blackthorn Winter (Spinway Blackthorn/Oaklands Snowdrop)                 Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mr P Gardiner

3rd           Cummer Park Barney (Anbally Tiger/Molly May)                                                                               Br:          Mr G Nohilly

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Miss C Trow

4th           Power of Cashelane (Dunlewey Go Charlie Go/Terry’s Pet)                                         Br:          Mr R Putz

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms J Martin

Class 45 Yearling Colt, Filly or Gelding

1st           Cree Diego

2nd          Kativa Katniss (Spinway Blackthorn/Ashbrook Stroller)                                                   Br/Ex:    Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Williams

3rd           Caherlistrane Eoin

4th           Parishtown Ladies Man (Caherlistrane Bay/Parishtown April)                                      Br:          Mr F Delapp                                                                                                                                                                                                                       Ex/H:     Ms M Harding

Class 46 Two year old Colt, Filly or Gelding

1st           Kilcash Penny

 

 

Class 47 Three year old Stallion, Filly or Gelding

1st           Walstead Humbug (Lecarrow King/Walstead Humming Bea)                                        Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

2nd          Greycroft Rollcall

 

 

Class 48 Mare 4 years old and over

1st           Tyan Ma’Lady (Mac Cloonisle/Charlesland Lady In Waiting)                                          Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                H:            Ms S Deakin

2nd          Pooreen Melody (I Love You Melody/Pooreen Star)                                                       Br:          Mr M Naughton

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms G Crouchman

3rd           Kiltartan Empress

4th           Rosscon Wren

 

 

Tam O’Shanter Championships                                                 Winner                                Tyan Ma’Lady

Reserve               Walstead Humbug    

 

Best British Bred                                                                              Champion           Tyan Ma’Lady

                                                                                                                Reserve               Barrowby Banrion

 

Silver Medal winner                                                                      Castle Emperor

 

 

 

Brightwells Supreme In-Hand Championship                     Champion    Castle Emperor

                                                                                                Reserve        Tyan Ma’Lady

 

 

BRITISH CONNEMARA PONY SOCIETY

BREED SHOW

 

Saturday 16th July at Washbrook Farm, Aston-le-Walls

 

JUDGES:

 

Classes 1 – 8                                       Mrs B Mcgrath

 

Classes 9 – 11                                     Mrs E A Nicholls

 

Class 12                                                                Mrs A Ward (C)                 Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain

                                                                Mr P Cook (R)                    and Moorland Ridden Pony Championship Qualifier

 

Classes 13 – 18                                  Mrs H Horsfall and Mr R Parker Jones

                                                               

Classes 22 & 23                                  Mrs A Ward and Mr P Cook

 

Classes 30 – 34                                  Miss M G Evans

 

Classes 44 – 48                                  Mrs H Somerset

 

Supreme Championship and

Part Bred Championship               Mrs M E Low     

 

 

RIDDEN SHOWING CLASSES

 

Class 1  Very Novice Ridden, Stallion or Gelding 4 years old and over

1st           Oaklands Arvak (Bunowen Castle Ri/Oaklands Icing)                                                        Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

2nd          Sraghmore Willow (Grange King’s Surf/Kennylodge Pride)                                           Br:          Mr and Miss F Leek

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Ceruit

3rd           Golden Filigree (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                                Br:          Mr J Healy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

4th           Blakehill Admiral (Cnocban Cassanova/Gentle Carra)                                                       Br:          Mr C Geoghegan

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs L Bates

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Bates

 

Class 2  Very Novice Ridden, Mare 4 years old and over               

1st           Lansdlow Melody Maker (Ardbear Spirit/Drimcong Colleen)                                        Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Callwood

2nd          Dunally Lass (Dunally Lad/Laura’s Girl)                                                                    Br:         Mr M Corless

                                                                                                                                                                Ex/R:     Philippa Bamford 

3rd           Woodells Forget Me Not (Oaklands Satyricon/Walstead Catmint)                             Br/Ex:    Mrs A Mitchell

                                                                                                                                                                                R:            Helen Mitchell  

4th           Holnest Coolnaha (Spinway Blackthorn/Kingstown Bay Lady)                                      Br/Ex:    Mr and Mrs Walters

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

 

Novice Championship                                                                   Champion           Oaklands Arvak

                                                                                                                Reserve               Sraghmore Willow

 

 

Class 3  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Mares & Geldings 4 years old and over

1st           Fairyhill Marilyn (Monaghanstown Boy/Kingstown Molly 2nd)                                      Br:          Mr J Mullen

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Parry

                                                                                                                                                                                R:            Ms L Fisher

2nd          White Diamond (Kilmore Diamond/Castleside Killiney)                                                   Br:          Mrs J Hockley

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Goulding                               

3rd           Kilfenora Princess (Coral Lad/Abbeyfield Princess)                                                           Br:          Mr W O’Brien

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Croucher

4th           Drumacre Debutante (Canal Laura’s Lad/Oaklands Falling Star)                                   Br/Ex:    Mr S Avery & Mr C Patrick

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Atherton

 

Class 4  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Stallions 4 years old and over

1st           Oaklands Adonis Blue (Ashfield Blue Rock/Oaklands Lace)                                            Br/Ex:    Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                R:            Ms C Goodridge

2nd          Glencarrig Marble (Janus/Coosheen Breeze)                                                                      Br:          Mr C Curran

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fowler

3rd           Oaklands Satyricon (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                    Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

4th           Shanbo Rory (Rory Rasputin/Kiltogorra Katie)                                                                     Br:          Mr N Farrell

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Oakes

                                                                                                                                                                                R:            Miss E James

 

 

Class 5 NPS/Dargavel M&M Young Open Ridden Pony National Championship

1st           Walstead Guiness (Fly the Last Flute/Walstead Water Lily)                                           Br:          Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss A Kelly

                                                                                                                                                                                R:            Ms G Stratten

2nd          Eastlands Dunkirk (Eastlands Harleybrae/Eastlands Dunielle)                                       Br/Ex:    Mr & Mr Staveley

                                                                                                                                                                                R:            Ms F Cork           

3rd           Coral Malachy (Dolan Mick/Coral Misty’s Girl)                                                                     Br:          Ms T Bolger

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss S James

                                                                                                                                                                                R:            Ms E James

4th           Tyan Ma’lady (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

 

 

Class 6 Part-Bred and Over-height Connemara 4 years old and over

1st           Kippure Norma (Trobadour/Laurel Shroughan Pride)                                                      Br:          Mr M Igoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms D Boylan-White

2nd          Kass (Westonhouse Straboe Bobby/Milly)                                                                           Br:          Mrs M Cunningham

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms A Cooper

                                                                                                                                                                                R:            Ms T de Grave

3rd           Morepark Prince (Ballinavilla Prince/Wild Heather)                                                           Br:          Mr M Nee

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms N Stapleton

4th           Tooreeny Lad (I Love You Melody/Blackwood Twinkle)                                                  Br:          Ms A Burke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Rees          

 

 

 

 

Part-Bred and Overheight Championship                             Champion           Kippure Norma

                                                                                                                Reserve               Oyster Rose

 

 

 

Class 7 Ridden Pony not exceeding 143 cms, Stallion, Mare of Gelding 4 years and over

1st           Cummer Park Barney (Anbally Tiger/Molly May)                                                                               Br:          Mr G Nohilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss C Trow

2nd          Rosmeen Double Star (Killary Cashel/Shipton Primrose)                                                                Br/Ex:    Fitzsimons Family

                                                                                                                                                                                R:            Ms A Fitzsimons

3rd           Lansdow Daisy May (Ardbear Spirit/Ballymore Painted Lady)                                       Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Mrs K Bagshaw Davies

4th           Ashwater Ruby Tuesday (Leys Conker/Beenleighford Delight)                                    Br:          Mrs C Stacey

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss L Wallace

                                                                                                                                                                                R:            Ms D Randall

 

 

Class 8  NPS/RYEHOUSE Native Show Team M&M Junior Ridden National Championship

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosscon Penny (Spinway Comet/Rockfield Samsara)                                                       Br:          Mr C Watson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Ms P Bamford

3rd           Beenleighford Firefly (Bunowen Castle Ri/Shipton Morning Mist)                                             Br:          Mrs M Ash

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A McHale

                                                                                                                                                                                R:            Miss O McHale

4th           Kilmurray Billy (Billy/Trouthill Hollyhock)                                                                                Br:          Mr M O’Dowd

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mr A Gardiner

 

Class 9  BCPS Rosmeen Ridden Championship Final

1st           Oaklands Satyricon

2nd          Shanbo Rory

3rd           Beenleighford Firefly

4th           Rosmeen Double Star

 

 

Class 10  The NPS/Picton M&M Novice Ridden Qualifier

1st           Rathmoney Pride (Glenayre Silver Fox/Knockanarrow Lady)                                        Br:          Ms S Merrick

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Thorpe

2nd          Coral Malachy

3rd           White Diamond

4th           Sraghmore Willow

 

Class 11  NPS/Peasedown M&M Ridden National Qualifier

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosmeen Double Star

3rd           Kindesella Royal Willow (Chaffcombe Aspen/Kindesella Isabella)                                              Br:          Mrs D Nickson

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs D Wilby

4th           Cashelbay Cruise ( I Love You Melody/Coosheen Pheasant)                                        Br:          Mr R Fallon

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss M Bishop-Peck

 

Class 12  Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds M&M Ridden Champion Qualifier 2016

1st           Fear An Ti (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                           Br:          Mr M Molloy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

2nd          Rudgeway Silver Trinket (Oxenholm Matador/Oaklands Silver Orchid)                    Br:          Mrs W Warr

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

3rd           Drumacre Debutante

4th           Glencarrig Marble

 

 

 

Ridden Championships                                                                 Champion           Fear An Ti

                                                                                                                Reserve               Oaklands Satyricon

 

The NPS/The Minns M&M Ridden Silver Medal Rosette Championship

                                                                                                                Champion           Fear An Ti

                                                                                               

 

Best British Bred Pony Championship                                    Champion           Oaklands Satyricon

                                                                                                                Reserve               Rudgeway Silver Trinket

 

 

Best Gelding                                                                                      Glencarrig Duke

 

 

Best Pony 138cms and under                                                      Cummer Park Barney

 

 

Brightwells Supreme Ridden Champion                   Champion    Glenmore Gwennic

                                                                                                Reserve        Oaklands Satyricon

 

 

Class 13  Working Hunter, Part-Bred and Over-Height Connemara

Section a 148 cms & under and Section b Exceeding 148 cms

1st           Oyster Rose (Rosenaharley Laughris/Oyster Lady)                                                            Br:          Mrs M Travers

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Eeley

2nd          Bruce Almighty (I Love You Melody/Derryfad Lady)                                                         Br:          Mr M Nestor

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs E Rugman                                  

3rd           Western Max (Glenn Rua Maxwell/Western April)                                                           Br:          Mr M Mitchell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Modder    

4th           Painswick Rise and Shine (Walstead Top of the Morning/Highland Dawn)                              Br/Ex:    Mrs H Houghton

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Lade

 

Class 14  The NPS/Area 25 M&M Junior Working Hunter Pony National Championship

Section 2 Ponies exceeding 128 cms but not exceeding 138 cms

1st           Braemar Bertie Buckle (Churchway Daybreak/Sydserff Sparkle)                                 Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A Harrison

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Marlow

2nd          Rickamore Thunderball (Thunder Bay/Shannon Rover)                                                  Br:          Mr P Megahey

                                                                                                                                                                                Ex:          Wilson, Wilson & Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Miss P Bamford

3rd           Walstead Heavenly Pearl (Churchway Daybreak/Walstead Precious Gem)            Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Buckley

 

Section 3 Ponies exceeding 138 cms but not exceeding 148 cms

1st                 Killaan Rosie (Straboe Prince/Shragheen Girl)                                                               Br:         Mr M Golding

                                                                                                                                                               Ex/R:     Jo Callwood

2nd          Tawnydun Ailbe (Grianagh Petrus/October Gold)                                                             Br:          Mrs P Makinson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Tyler

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Tyler

3rd           Smokin Gun (Gun Smoke/Hazel Dew)                                                                                    Br:          Mr N Brett

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss R Hamilton-Fletcher

                                                                                                                                                                                R:            Miss B Puzio

4th           Braemar Be Lucky (Churchway Daybreak/Atlantic Promise)                                          Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs S Kivlochan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss M Kivolchan

 

Class 15  NPS M&M Working Hunter Pony Training Stakes Competition

Section 1 Height of fences 46cm to 53 cms

1st           Walstead Heavenly Pearl

2nd          Ballydaniel Daylight (Burning Daylight/Ballydaniel Noelle)                                              Br:          Miss C Kehoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fitch-Peyton

3rd           New Lilly (Castle Squire/Princess Lily)                                                                                     Br:          Mr Kinneavey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

4th           Rathmoney Pride

 

Section 2 Height of fences 53cms to 69 cms

1st           Rozz’s Pet (Moonlight Silver Shadow/Caeraeu Gold)                                                       Br:          Mr L McCormack

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms A Wilson

2nd          Holiday Good Morning (Robe Thunder/Myshall Blossom)                                             Br:          Mr D Morrison

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

3rd           Rosscon Penny

4th           Shanbo Rory

 

Section 3 Height of fences 69cms to 84cms

1st           Silver Scribble (Silver Shadow/Scribble)                                                                                 Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Rathcoona Brendan (Rathcoona Cove/Kilconly Heather)                                                                Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Novell

3rd           Braemar Worth It (Gentle Cascade/Spinway Worth Waiting)                                       Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex/R:     E Kivlochan

4th           Ballydaniel Daylight

 

Section 4 Height of fences 84cms to 99cms

1st           Lisnadrisha Tic Tac (Silver Shadow/Scribble)                                                                         Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Innellan Osprey (Liscaninane Boy/Innellan Odette)                                                          Br:          Mr J Beeley

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Callwood

                                                                                                                                                                                R:            Miss E Callwood

 

                               

Class 16  The NPS/Area 25 M&M Novice Working Hunter Pony National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Stradone Prince (Castleside JJ Junior/Corfeehone Beauty)                                           Br:          Mr R Sullivan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Nicholson

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Coilltedubh Silver Janice (Janus/Caherduff Silver)                                                             Br:          Mr H Kelly

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Cannon

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Somerset

3rd           Holiday Good Morning

4th           Fear An Ti

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           JP Corbally (Linsfort Barney/Sally O’Eirne)                                                                            Br:          Mr P J Heskin

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Smith

2nd          Oaklands Seashell (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                      Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

3rd           Killaan Rosie

4th           Rosscon Penny

 

 

 

Class 17   The NPS/Area 5 M&M Intermediate WHP Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st            Coilltedubh Silver Janice

2nd          Innellan Osprey

3rd           Lettergesh Bobby (Westonhouse Straboe Bobby/Boden Park Fania)                       Br:          P & L Welsh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     K Bettison          

4th           Riversdale Golden Bling (Village Canal Beau/Riversdale Goldie Dew)                        Br:          Mrs F Tyler

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Hazelrock Mandate (Currachmore Cashel/Hazelrock Rua)                                             Br:          Mr K McGrath

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms S Dowdeswell

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Callwood

2nd          JP Corbally

3rd           Glenmore Gwennic (Gwennic de Goariva/Glenmore Abbey)                                      Br:          Mr F O’Reilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss James

4th           Kiltrogue Rocky (Clonberne Boy/Kiltrogue Princess)                                                        Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex:          Richardson/Treloar

                                                                                                                                                                                R:            L Treloar

 

Class 18  The NPS/Topspec M&M WHP National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Lettergesh Bobby

2nd          Smokin’Gun

3rd           Heitas Bamba (Castleside Carrig/Heitas Bacardi)                                                                                Br:          Mr U Wintersohl

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

4th           Innellan Osprey

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Glenmore Gwennic

2nd          Hazelrock Mandate

3rd           Brodella Lissnaught Thyme (Coosheen Thyme/Ballybawn Princess Eileen                              Br:       Ms T Hyland

                                                                                                                                                               Ex/R:  Erin Mc Combe     

4th           Kiltrogue Bobby

 

 

 

Best Pony 138cms and Under                                                     Coiltedubh Silver Janice

 

 

Working Hunter Pony Championship                                     Winner                                Glenmore Gwennic

                                                                                                                Reserve               Stradone Prince

 

 

Class 19  Novice Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Jolly Rubey (Tasty Pride/Jolly Rose)                                                                                         Br:          Ms C Campbell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs R Gibbs                       

 

Class 20  Open Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Smokin’ Gun

2nd          Holnest Froddo Baggins (Templebready Fear Bui/Shipton Charisma)                        Br/Ex:    Miss C Walters 

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

Class 21  Combined Training: Part Bred & Over-height Connemaras

1st           Oyster Rose

 

 

                                                                                                                               

Class 22  BCPS Performance Pony Qualifier

Section 1 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Lansdslow Melody Maker

2nd          Lishmar Kayle (Newgrange Dancer/Moy Dawn)                                                                 Br:          J & M O’Riodan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Dolan

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Beedham

3rd           Tiger Lilly (Monaghanstown Fionn/Holly Berry)                                                                  Br:          Ms A Brogan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss F Dowding

                                                                                                                                                                                R:            O Stout

4th           NF Fear Bui (Templebready Fear Bui/Lilly)                                                                            Br:          Mrs K Smith

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E Atkins

 

Section 2 Pure/Part-Bred and over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Oyster Rose

2nd          Bruce Almighty

3rd           Ballylean Caster (Laerkens Cascade Dawn/Tynagh Sabrina)                                          Br:          Mr M McDonagh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss O Aulton

4th           Kass

 

BCPS Performance Pony Final

Section 1 Pure/Part-bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Stradone Prince

2nd          Tiger Lilly

3rd           Greycroft Ronan (Walstead Top of the Morning/Rosenaharley Ronaha)                 Br:          Mrs S Vivian

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols

4th           Landslow Melody Maker

 

Section 2 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Elaphine Murphy (Kirtling Tam O Shanter/Laetitia)                                                           Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Elaphine Declan (Silverfox Oisin/Elaphine Leonora)                                                          Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Woods     

3rd           Bruce Almighty

4th           Ballylean Caster

 

Class 23  The NPS Event Pony

Section 1 Registered Connemara Pure and Part-Bred, not exceeding 138 cms

1st           Elaphine Declan

2nd          Heather’s Sorrel (Timber in the Mist/Heather’s Scarlett)                                                               Br/Ex:    Mrs S Cheyne

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Nichols

3rd           Landslow Daisy May

4th           Braemar Bertie Buckle

 

Section 2 Registered Connemara Pure and Part-Bred and Over-height not exceeding 153 cms

1st           Riverside Daffodil (Lettermuckoo Lad/French Cool Girl)                                                 Br:          Mr P Fortune

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols  

2nd          Western Max

3rd           Oyster Rose

4th           Meenmore Max (Matchmakers Lad/Cailin Beag)                                                                               Br:          Mr J Cryan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Cressewll

 

 

Champion                                                                                           Riverside Daffodil

Reserve                                                                                               Western Max

 

Class 24  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Elementary 44 (2002)

1st           Kippure Norma

 

Class 25  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Novice 24 (2010)

1st           Greycroft Ronan

2nd          Kippure Norma

3rd           Smokin  Gun

4th           Oatfield Charlie (Quilca Silver/Leam Lizzie)                                                                           Br:          Mr M Kelly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E MacFadyen

 

Class 26  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Preliminary 18 (2002)

1st           Heather’s Sorrel

2nd          Kilfenora Princess

3rd           Ashwater Ruby Tuesday

4th           Lockinge Village Starling (Atlantic Ace/Grayswood Village Sea Lark)                          Br:          Ms H Knight

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Dunne

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Dunne

 

Class 27 BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Introductory B (2009)

1st           Holnest Coolnaha

2nd          Cloncilla (Kizar/Mary Star)                                                                                                            Br:          Mrs G Flanagan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs A Dickenson

3rd           Power of Cashelane (Dunelwey Go Charlie Go/Terry’s Pet)                                         Br:          Mr R Putz

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Martin

 

Class 28 National Pony Society Dressage Prelim 18

Section 1 Pure Bred Ponies 148cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Ashwater Ruby Tuesday

3rd           Heather’s Sorrel

4th           Wefan Saskatoon (Elmore James/Martinside Plum)                                                         Br:          Ms D Webb

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Webb

 

Section 2 Part-Bred and Over-Height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Morepark Prince

3rd           Oyster Rose

4th           Foxhall  Top Secret (Skellorn Harrison/Bellindene Evening Star)                                  Br:          Mrs L Myatt

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Bradshaw

 

Class 29 National Pony Society Dressage Novice 30

Section 1 Pure Bred ponies 148 cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Smokin Gun

3rd           Greycroft Ronan

4th           Kindesella Royal Willow

Section 2 Part-Bred and Over-height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Oyster Rose

3rd           Morepark Prince

 

 

IN HAND CLASSES

 

Class 30 Colt/Filly Foal eligible for entry in the BCPS Stud Book

1st           Barrowby Banrion (Castle Comet/Kirtle Maple Leaf)                                                        Br/Ex:    Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Springdown Secret Squirrel (Uisneach/Riversdale Morning Rainbow)                      Br/Ex:    Mrs M Baker

3rd           Haselor Garnet (Haselor Cormack/Atlantic Dove)                                                              Br/Ex:    Mrs C Ireland

 

 

Colt/filly foal championship                                                       Champion           Barrowby Banrion          

                                                                                                                Reserve               Springdown Secret Squirrel

 

 

Class 31 Novice Mares 4 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Kirtle Maple Leaf (Castle Gizmo/Sydserff Reaghaun)                                                       Br:          Mr & Mrs W Hodge

Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Atlantic Dove (Glencarrig Prince/Atlantic Peace)                                                                                Br:          Ms E Feeney

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs C Ireland

3rd           Kingstown Sue (Coral Misty’s Comic/Fairyhill Molly)                                                         Br:          Mr M Gorham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr J Leahy

                                                                                                                                                                                H:            Ms T Wright

4th           Doleen Carraig Star (Glencarrig Lexus/Chilham Clicquot)                                                                Br:          Mr C Joyce

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms H Seaman

 

 

Class 32 Mares 4 – 8 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Tyan Maid of Honour (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms C Cornwell

2nd          Walstead Lady Katherine (Lecarrow King/Walstead Lady Kitty)                                   Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

3rd           Kiltartan Empress ( Tulira Robuck/Horizon)                                                                           Br:          Ruud & Bolmeijer

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

4th           Rosscon Wren (Garryhinch Millrace/Gentle Annie II)                                                       Br:          Mr PJ Watson

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Williams

 

Class 33 Mares 9 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Kirtle Maple Leaf

2nd          Coilltedubh Silver Janice (Janus/Caherduff Silver)                                                             Br:          Mr H Kelly

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms J Cannon

3rd           Rosmeen Double Star (Killary Cashel/Shipton Primrose)                                                                Br/Ex:    The Fitzsimons Family

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Fitzismons

4th           Rathcoona Cove (Moy Hazy Cove/Rathcoona Dreamer)                                                 Br:          Mr P Kenny

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms L Ryan

 

 

Best Mare 138cms and Under                                                    Kirtle Maple Leaf

 

Best British Bred Brood Mare                                                     Kirtle Maple Leaf

 

Mare Championship                                                                      Champion           Kirtle Maple Leaf

                                                                                                                Reserve               Walstead Lady Katherine

 

 

Class 34 Stallion 4 years old and over

1st           Castle Emperor (Castle Comet/Orphee Schueracher)                                                      Br:          Mr H O’Toole

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs V Clark

2nd          Shanbo Rory (Rory Rasputin/Kiltorgorra Katie)                                                                   Br:          Mr N Farrell

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Oakes

                                                                                                                                                                                H:            Miss E James

 

Stallion Championship                                                                  Champion           Castle Emperor

                                                                                                                Reserve               Shanbo Rory

 

 

Class 35 Yearling Colt, Filly or Gelding

1st           Caherlistrane Eoin (Caherlistrane Prince/Brownpark Brownie)                                    Br:          Mr J J O’Neill

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Cree Diego (Beagh Lad/Doolin Beauty)                                                                                  Br:          Mr S Meaney    

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

3rd           Riversdale Arrabel (Oaklands Arvak/Riversdale Annabel)                                                              Br/H:     Mrs F Tyler

4th           Fenrose Iris (Lishmar Rebel/Innellan Swan)                                                                         Br:          Mr S Thompson

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Emma Payne

 

 

Class 36 Two year old Filly or Gelding

1st           Kircullen Prince (I Love you Melody/Lehennagh Silver Lady)                                      Br:         Mr P Leonard

                                                                                                                                                               Ex/R:     Emma Payne

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs E Rugman

2nd          Kilcash Penny (Spinway Lucky Sixpence/Vintage Molly)                                                 Br/Ex:    Mrs L O’Shaughnessy

                                                                                                                                                                                H:            Mrs J Woods

3rd           Elaphine Brendan Brown (Fenrose Murphy/Elaphine Leonara)                                   Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                H:            Mrs J Woods

4th           Riversdale Wild Cherry (Oaklands Arvak/Riversdale Cocoplum)                                  Br/Ex:    Mrs F Tyler

 

 

Class 37 Three year old Filly or Gelding

1st           Balnashallog Galveston (Castleside Carrig/Island Oak)                                                     Br:          Mr W McClosey

                                                                                                                                                                                Ex:          Wood/Rugman

                                                                                                                                                                                H:            K Wells

2nd          Tochar Spirit (Glencarrig Knight/Spanish Point Mist)                                                         Br:          Mr J Hynes

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

3rd           Cave Blossom (Contepomi Cashel/Clonlea Lady)                                                                               Br:          Mr L Tierney

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs S Davies

4th           Walstead Lady Kate (Lecarrow King/Walstead Lady Kitty)                                              Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

 

 

Gelding Championship                                                                 Champion           Kircullen Prince

 

                                                                                                               

Class 38 Two year old Colt and Three Year Old Stallion

1st           Greycroft Rollcall (Skellorn Prairie Dancer/Rosenaharley Ronaha)                              Br/Ex:    Mrs S Vivian

                                                                                                                                                                                H:            Miss S Wood     

 

 

 

Youngstock Championship                                                          Champion           Balnashallog Galveston

                                                                                                                Reserve               Greycroft Rollcall

 

Best British Bred young pony                                                     Champion           Greycroft Rollcall

                                                                                                                Reserve               Kirtle Maple Leaf

 

Breeding Champion of the Show                                              Champion           Castle Emperor

                                                                                                                Reserve               Balnashallog Galveston

 

 

The Exhibitor of the Best Pony of the opposite sex to the Champion Breeding Pony of the Show             Wood/Rugman

 

Class 39 Progeny Groups

None

 

Class 40 Veteran Class

1st           Atlantic Ace (Abbeyleix Owen/Aisling)                                                                                   Br:          Ms E Feeney

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

2nd          Kilimazing Puck (Ballymore Luciano/Foxburs Vourneen)                                                                Br:          Mrs T Fawcett

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms A Jennings

 

Class 41 Young Handler

Handler aged 12 years and under

1st           Kiltartan Empress (Tulira Roebuck/Horizon)                                                                         Br:          Rudd & Bolmeijer

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Miss M McManus                           

Handler aged 13 – 18

1st           Walstead Heavenly Pearl (Churchway Daybreak/Walstead Precious Gem)            Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss R Buckley.

 

Class 42 Young Handler Championship Final

 

Young Handler Championship                                                   Champion               Madeleine McManus

                                                                                                                Reserve                    Lydia Buckley

                                                                                                               

Class 43 Part-Bred Connemaras and Over-Heights of Any Age

1st           Holnest Mikado (Persiflage/Eileen)                                                                                         Br/Ex:    Mr & Mrs Walters           

2nd          Daunceys Centaurea (Spinway Blackthorn/Cyanara)                                                        Br:          Mrs T Pritchard

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Willaims

3rd           Hazelrock Twilight (Lucky Rebel/Smokey Baby)                                                                  Br:          Mr K McGrath

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs Y Snelson

                                                                                                                                                                                H:            M Snelson

4th           Ruby (Windsor Heights/Spinway Garnet)                                                                              Br/Ex:    Mrs S Lidsey

                                                                                                                                                                                H:            C Lee

 

Class 44 Geldings 4 years old and over

1st           Sraghmore Willow (Grange King Surf/Kennylodge Pride)                                                               Br:          Mr & Miss F Leek

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs S Ceruti                                      

2nd          Oaklands Blackthorn Winter (Spinway Blackthorn/Oaklands Snowdrop)                 Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mr P Gardiner

3rd           Cummer Park Barney (Anbally Tiger/Molly May)                                                                               Br:          Mr G Nohilly

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Miss C Trow

4th           Power of Cashelane (Dunlewey Go Charlie Go/Terry’s Pet)                                         Br:          Mr R Putz

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms J Martin

Class 45 Yearling Colt, Filly or Gelding

1st           Cree Diego

2nd          Kativa Katniss (Spinway Blackthorn/Ashbrook Stroller)                                                   Br/Ex:    Mrs J Williams

                                                                                                                                                                                H:            Mr R Williams

3rd           Caherlistrane Eoin

4th           Parishtown Ladies Man (Caherlistrane Bay/Parishtown April)                                      Br:          Mr F Delapp                                                                                                                                                                                                                       Ex/H:     Ms M Harding

Class 46 Two year old Colt, Filly or Gelding

1st           Kilcash Penny

 

 

Class 47 Three year old Stallion, Filly or Gelding

1st           Walstead Humbug (Lecarrow King/Walstead Humming Bea)                                        Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

2nd          Greycroft Rollcall

 

 

Class 48 Mare 4 years old and over

1st           Tyan Ma’Lady (Mac Cloonisle/Charlesland Lady In Waiting)                                          Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                H:            Ms S Deakin

2nd          Pooreen Melody (I Love You Melody/Pooreen Star)                                                       Br:          Mr M Naughton

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms G Crouchman

3rd           Kiltartan Empress

4th           Rosscon Wren

 

 

Tam O’Shanter Championships                                                 Winner                                Tyan Ma’Lady

Reserve               Walstead Humbug    

 

Best British Bred                                                                              Champion           Tyan Ma’Lady

                                                                                                                Reserve               Barrowby Banrion

 

Silver Medal winner                                                                      Castle Emperor

 

 

 

Brightwells Supreme In-Hand Championship                     Champion    Castle Emperor

                                                                                                Reserve        Tyan Ma’Lady

 

 

BRITISH CONNEMARA PONY SOCIETY

BREED SHOW

 

Saturday 16th July at Washbrook Farm, Aston-le-Walls

 

JUDGES:

 

Classes 1 – 8                                       Mrs B Mcgrath

 

Classes 9 – 11                                     Mrs E A Nicholls

 

Class 12                                                                Mrs A Ward (C)                 Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain

                                                                Mr P Cook (R)                    and Moorland Ridden Pony Championship Qualifier

 

Classes 13 – 18                                  Mrs H Horsfall and Mr R Parker Jones

                                                               

Classes 22 & 23                                  Mrs A Ward and Mr P Cook

 

Classes 30 – 34                                  Miss M G Evans

 

Classes 44 – 48                                  Mrs H Somerset

 

Supreme Championship and

Part Bred Championship               Mrs M E Low     

 

 

RIDDEN SHOWING CLASSES

 

Class 1  Very Novice Ridden, Stallion or Gelding 4 years old and over

1st           Oaklands Arvak (Bunowen Castle Ri/Oaklands Icing)                                                        Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

2nd          Sraghmore Willow (Grange King’s Surf/Kennylodge Pride)                                           Br:          Mr and Miss F Leek

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Ceruit

3rd           Golden Filigree (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                                Br:          Mr J Healy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

4th           Blakehill Admiral (Cnocban Cassanova/Gentle Carra)                                                       Br:          Mr C Geoghegan

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs L Bates

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Bates

 

Class 2  Very Novice Ridden, Mare 4 years old and over               

1st           Lansdlow Melody Maker (Ardbear Spirit/Drimcong Colleen)                                        Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Callwood

2nd          Dunally Lass (Dunally Lad/Laura’s Girl)                                                                    Br:         Mr M Corless

                                                                                                                                                                Ex/R:     Philippa Bamford 

3rd           Woodells Forget Me Not (Oaklands Satyricon/Walstead Catmint)                             Br/Ex:    Mrs A Mitchell

                                                                                                                                                                                R:            Helen Mitchell  

4th           Holnest Coolnaha (Spinway Blackthorn/Kingstown Bay Lady)                                      Br/Ex:    Mr and Mrs Walters

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

 

Novice Championship                                                                   Champion           Oaklands Arvak

                                                                                                                Reserve               Sraghmore Willow

 

 

Class 3  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Mares & Geldings 4 years old and over

1st           Fairyhill Marilyn (Monaghanstown Boy/Kingstown Molly 2nd)                                      Br:          Mr J Mullen

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Parry

                                                                                                                                                                                R:            Ms L Fisher

2nd          White Diamond (Kilmore Diamond/Castleside Killiney)                                                   Br:          Mrs J Hockley

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Goulding                               

3rd           Kilfenora Princess (Coral Lad/Abbeyfield Princess)                                                           Br:          Mr W O’Brien

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Croucher

4th           Drumacre Debutante (Canal Laura’s Lad/Oaklands Falling Star)                                   Br/Ex:    Mr S Avery & Mr C Patrick

                                                                                                                                                                                R:            Ms J Atherton

 

Class 4  NPS/Ringside Stud M&M Open Ridden National Championship Stallions 4 years old and over

1st           Oaklands Adonis Blue (Ashfield Blue Rock/Oaklands Lace)                                            Br/Ex:    Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                R:            Ms C Goodridge

2nd          Glencarrig Marble (Janus/Coosheen Breeze)                                                                      Br:          Mr C Curran

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fowler

3rd           Oaklands Satyricon (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                    Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

4th           Shanbo Rory (Rory Rasputin/Kiltogorra Katie)                                                                     Br:          Mr N Farrell

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Oakes

                                                                                                                                                                                R:            Miss E James

 

 

Class 5 NPS/Dargavel M&M Young Open Ridden Pony National Championship

1st           Walstead Guiness (Fly the Last Flute/Walstead Water Lily)                                           Br:          Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss A Kelly

                                                                                                                                                                                R:            Ms G Stratten

2nd          Eastlands Dunkirk (Eastlands Harleybrae/Eastlands Dunielle)                                       Br/Ex:    Mr & Mr Staveley

                                                                                                                                                                                R:            Ms F Cork           

3rd           Coral Malachy (Dolan Mick/Coral Misty’s Girl)                                                                     Br:          Ms T Bolger

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss S James

                                                                                                                                                                                R:            Ms E James

4th           Tyan Ma’lady (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

 

 

Class 6 Part-Bred and Over-height Connemara 4 years old and over

1st           Kippure Norma (Trobadour/Laurel Shroughan Pride)                                                      Br:          Mr M Igoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms D Boylan-White

2nd          Kass (Westonhouse Straboe Bobby/Milly)                                                                           Br:          Mrs M Cunningham

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms A Cooper

                                                                                                                                                                                R:            Ms T de Grave

3rd           Morepark Prince (Ballinavilla Prince/Wild Heather)                                                           Br:          Mr M Nee

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms N Stapleton

4th           Tooreeny Lad (I Love You Melody/Blackwood Twinkle)                                                  Br:          Ms A Burke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Rees          

 

 

 

 

Part-Bred and Overheight Championship                             Champion           Kippure Norma

                                                                                                                Reserve               Oyster Rose

 

 

 

Class 7 Ridden Pony not exceeding 143 cms, Stallion, Mare of Gelding 4 years and over

1st           Cummer Park Barney (Anbally Tiger/Molly May)                                                                               Br:          Mr G Nohilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss C Trow

2nd          Rosmeen Double Star (Killary Cashel/Shipton Primrose)                                                                Br/Ex:    Fitzsimons Family

                                                                                                                                                                                R:            Ms A Fitzsimons

3rd           Lansdow Daisy May (Ardbear Spirit/Ballymore Painted Lady)                                       Br/Ex:    Mrs B Bagshaw

                                                                                                                                                                                R:            Mrs K Bagshaw Davies

4th           Ashwater Ruby Tuesday (Leys Conker/Beenleighford Delight)                                    Br:          Mrs C Stacey

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss L Wallace

                                                                                                                                                                                R:            Ms D Randall

 

 

Class 8  NPS/RYEHOUSE Native Show Team M&M Junior Ridden National Championship

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosscon Penny (Spinway Comet/Rockfield Samsara)                                                       Br:          Mr C Watson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Ms P Bamford

3rd           Beenleighford Firefly (Bunowen Castle Ri/Shipton Morning Mist)                                             Br:          Mrs M Ash

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A McHale

                                                                                                                                                                                R:            Miss O McHale

4th           Kilmurray Billy (Billy/Trouthill Hollyhock)                                                                                Br:          Mr M O’Dowd

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mr A Gardiner

 

Class 9  BCPS Rosmeen Ridden Championship Final

1st           Oaklands Satyricon

2nd          Shanbo Rory

3rd           Beenleighford Firefly

4th           Rosmeen Double Star

 

 

Class 10  The NPS/Picton M&M Novice Ridden Qualifier

1st           Rathmoney Pride (Glenayre Silver Fox/Knockanarrow Lady)                                        Br:          Ms S Merrick

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Thorpe

2nd          Coral Malachy

3rd           White Diamond

4th           Sraghmore Willow

 

Class 11  NPS/Peasedown M&M Ridden National Qualifier

1st           Walstead Guiness

2nd          Rosmeen Double Star

3rd           Kindesella Royal Willow (Chaffcombe Aspen/Kindesella Isabella)                                              Br:          Mrs D Nickson

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs D Wilby

4th           Cashelbay Cruise ( I Love You Melody/Coosheen Pheasant)                                        Br:          Mr R Fallon

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss M Bishop-Peck

 

Class 12  Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds M&M Ridden Champion Qualifier 2016

1st           Fear An Ti (Gwennic de Goariva/Aughaveen Aine)                                                           Br:          Mr M Molloy

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms F Cork

2nd          Rudgeway Silver Trinket (Oxenholm Matador/Oaklands Silver Orchid)                    Br:          Mrs W Warr

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Sehne

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Deakin

3rd           Drumacre Debutante

4th           Glencarrig Marble

 

 

 

Ridden Championships                                                                 Champion           Fear An Ti

                                                                                                                Reserve               Oaklands Satyricon

 

The NPS/The Minns M&M Ridden Silver Medal Rosette Championship

                                                                                                                Champion           Fear An Ti

                                                                                               

 

Best British Bred Pony Championship                                    Champion           Oaklands Satyricon

                                                                                                                Reserve               Rudgeway Silver Trinket

 

 

Best Gelding                                                                                      Glencarrig Duke

 

 

Best Pony 138cms and under                                                      Cummer Park Barney

 

 

Brightwells Supreme Ridden Champion                   Champion    Glenmore Gwennic

                                                                                                Reserve        Oaklands Satyricon

 

 

Class 13  Working Hunter, Part-Bred and Over-Height Connemara

Section a 148 cms & under and Section b Exceeding 148 cms

1st           Oyster Rose (Rosenaharley Laughris/Oyster Lady)                                                            Br:          Mrs M Travers

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Eeley

2nd          Bruce Almighty (I Love You Melody/Derryfad Lady)                                                         Br:          Mr M Nestor

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs E Rugman                                  

3rd           Western Max (Glenn Rua Maxwell/Western April)                                                           Br:          Mr M Mitchell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Modder    

4th           Painswick Rise and Shine (Walstead Top of the Morning/Highland Dawn)                              Br/Ex:    Mrs H Houghton

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Lade

 

Class 14  The NPS/Area 25 M&M Junior Working Hunter Pony National Championship

Section 2 Ponies exceeding 128 cms but not exceeding 138 cms

1st           Braemar Bertie Buckle (Churchway Daybreak/Sydserff Sparkle)                                 Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs A Harrison

                                                                                                                                                                                R:            Miss K Marlow

2nd          Rickamore Thunderball (Thunder Bay/Shannon Rover)                                                  Br:          Mr P Megahey

                                                                                                                                                                                Ex:          Wilson, Wilson & Bowler

                                                                                                                                                                                R:            Miss P Bamford

3rd           Walstead Heavenly Pearl (Churchway Daybreak/Walstead Precious Gem)            Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Buckley

 

Section 3 Ponies exceeding 138 cms but not exceeding 148 cms

1st                 Killaan Rosie (Straboe Prince/Shragheen Girl)                                                               Br:         Mr M Golding

                                                                                                                                                               Ex/R:     Jo Callwood

2nd          Tawnydun Ailbe (Grianagh Petrus/October Gold)                                                             Br:          Mrs P Makinson

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Tyler

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Tyler

3rd           Smokin Gun (Gun Smoke/Hazel Dew)                                                                                    Br:          Mr N Brett

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss R Hamilton-Fletcher

                                                                                                                                                                                R:            Miss B Puzio

4th           Braemar Be Lucky (Churchway Daybreak/Atlantic Promise)                                          Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs S Kivlochan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss M Kivolchan

 

Class 15  NPS M&M Working Hunter Pony Training Stakes Competition

Section 1 Height of fences 46cm to 53 cms

1st           Walstead Heavenly Pearl

2nd          Ballydaniel Daylight (Burning Daylight/Ballydaniel Noelle)                                              Br:          Miss C Kehoe

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Fitch-Peyton

3rd           New Lilly (Castle Squire/Princess Lily)                                                                                     Br:          Mr Kinneavey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

4th           Rathmoney Pride

 

Section 2 Height of fences 53cms to 69 cms

1st           Rozz’s Pet (Moonlight Silver Shadow/Caeraeu Gold)                                                       Br:          Mr L McCormack

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms A Wilson

2nd          Holiday Good Morning (Robe Thunder/Myshall Blossom)                                             Br:          Mr D Morrison

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

3rd           Rosscon Penny

4th           Shanbo Rory

 

Section 3 Height of fences 69cms to 84cms

1st           Silver Scribble (Silver Shadow/Scribble)                                                                                 Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Rathcoona Brendan (Rathcoona Cove/Kilconly Heather)                                                                Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss K Novell

3rd           Braemar Worth It (Gentle Cascade/Spinway Worth Waiting)                                       Br:          Mrs S Gillingham

                                                                                                                                                                                Ex/R:     E Kivlochan

4th           Ballydaniel Daylight

 

Section 4 Height of fences 84cms to 99cms

1st           Lisnadrisha Tic Tac (Silver Shadow/Scribble)                                                                         Br:          Ms G Dempsey

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A White

2nd          Innellan Osprey (Liscaninane Boy/Innellan Odette)                                                          Br:          Mr J Beeley

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Callwood

                                                                                                                                                                                R:            Miss E Callwood

 

                               

Class 16  The NPS/Area 25 M&M Novice Working Hunter Pony National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Stradone Prince (Castleside JJ Junior/Corfeehone Beauty)                                           Br:          Mr R Sullivan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Nicholson

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Coilltedubh Silver Janice (Janus/Caherduff Silver)                                                             Br:          Mr H Kelly

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms J Cannon

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Somerset

3rd           Holiday Good Morning

4th           Fear An Ti

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           JP Corbally (Linsfort Barney/Sally O’Eirne)                                                                            Br:          Mr P J Heskin

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs S Smith

2nd          Oaklands Seashell (Atlantic Ace/Oaklands Capricorn)                                                      Br:          Mr N Palmer

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss A Smith

3rd           Killaan Rosie

4th           Rosscon Penny

 

 

 

Class 17   The NPS/Area 5 M&M Intermediate WHP Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st            Coilltedubh Silver Janice

2nd          Innellan Osprey

3rd           Lettergesh Bobby (Westonhouse Straboe Bobby/Boden Park Fania)                       Br:          P & L Welsh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     K Bettison          

4th           Riversdale Golden Bling (Village Canal Beau/Riversdale Goldie Dew)                        Br:          Mrs F Tyler

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Suffling

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Hazelrock Mandate (Currachmore Cashel/Hazelrock Rua)                                             Br:          Mr K McGrath

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms S Dowdeswell

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Callwood

2nd          JP Corbally

3rd           Glenmore Gwennic (Gwennic de Goariva/Glenmore Abbey)                                      Br:          Mr F O’Reilly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss James

4th           Kiltrogue Rocky (Clonberne Boy/Kiltrogue Princess)                                                        Br:          Mr J Quirke

                                                                                                                                                                                Ex:          Richardson/Treloar

                                                                                                                                                                                R:            L Treloar

 

Class 18  The NPS/Topspec M&M WHP National Championship

Section 3 Ponies not exceeding 143 cms

1st           Lettergesh Bobby

2nd          Smokin’Gun

3rd           Heitas Bamba (Castleside Carrig/Heitas Bacardi)                                                                                Br:          Mr U Wintersohl

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs T North

4th           Innellan Osprey

 

Section 4 Ponies exceeding 143 cms but not exceeding 148 cms

1st           Glenmore Gwennic

2nd          Hazelrock Mandate

3rd           Brodella Lissnaught Thyme (Coosheen Thyme/Ballybawn Princess Eileen                              Br:       Ms T Hyland

                                                                                                                                                               Ex/R:  Erin Mc Combe     

4th           Kiltrogue Bobby

 

 

 

Best Pony 138cms and Under                                                     Coiltedubh Silver Janice

 

 

Working Hunter Pony Championship                                     Winner                                Glenmore Gwennic

                                                                                                                Reserve               Stradone Prince

 

 

Class 19  Novice Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Jolly Rubey (Tasty Pride/Jolly Rose)                                                                                         Br:          Ms C Campbell

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs R Gibbs                       

 

Class 20  Open Combined Training: Pure Bred Ponies 148 cms and under

1st           Smokin’ Gun

2nd          Holnest Froddo Baggins (Templebready Fear Bui/Shipton Charisma)                        Br/Ex:    Miss C Walters 

                                                                                                                                                                                R:            Miss C Walters

 

Class 21  Combined Training: Part Bred & Over-height Connemaras

1st           Oyster Rose

 

 

                                                                                                                               

Class 22  BCPS Performance Pony Qualifier

Section 1 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Lansdslow Melody Maker

2nd          Lishmar Kayle (Newgrange Dancer/Moy Dawn)                                                                 Br:          J & M O’Riodan

                                                                                                                                                                                Ex:          Ms C Dolan

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Beedham

3rd           Tiger Lilly (Monaghanstown Fionn/Holly Berry)                                                                  Br:          Ms A Brogan

                                                                                                                                                                                Ex:          Miss F Dowding

                                                                                                                                                                                R:            O Stout

4th           NF Fear Bui (Templebready Fear Bui/Lilly)                                                                            Br:          Mrs K Smith

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E Atkins

 

Section 2 Pure/Part-Bred and over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Oyster Rose

2nd          Bruce Almighty

3rd           Ballylean Caster (Laerkens Cascade Dawn/Tynagh Sabrina)                                          Br:          Mr M McDonagh

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss O Aulton

4th           Kass

 

BCPS Performance Pony Final

Section 1 Pure/Part-bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Stradone Prince

2nd          Tiger Lilly

3rd           Greycroft Ronan (Walstead Top of the Morning/Rosenaharley Ronaha)                 Br:          Mrs S Vivian

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols

4th           Landslow Melody Maker

 

Section 2 Pure/Part-Bred and Over-height Connemara Ponies/Horses

1st           Elaphine Murphy (Kirtling Tam O Shanter/Laetitia)                                                           Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Miss M Biggs

2nd          Elaphine Declan (Silverfox Oisin/Elaphine Leonora)                                                          Br/Ex:    Mrs S Fuller-Lewis

                                                                                                                                                                                R:            Mrs J Woods     

3rd           Bruce Almighty

4th           Ballylean Caster

 

Class 23  The NPS Event Pony

Section 1 Registered Connemara Pure and Part-Bred, not exceeding 138 cms

1st           Elaphine Declan

2nd          Heather’s Sorrel (Timber in the Mist/Heather’s Scarlett)                                                               Br/Ex:    Mrs S Cheyne

                                                                                                                                                                                R:            Miss R Nichols

3rd           Landslow Daisy May

4th           Braemar Bertie Buckle

 

Section 2 Registered Connemara Pure and Part-Bred and Over-height not exceeding 153 cms

1st           Riverside Daffodil (Lettermuckoo Lad/French Cool Girl)                                                 Br:          Mr P Fortune

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Miss R Nichols  

2nd          Western Max

3rd           Oyster Rose

4th           Meenmore Max (Matchmakers Lad/Cailin Beag)                                                                               Br:          Mr J Cryan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms C Cressewll

 

 

Champion                                                                                           Riverside Daffodil

Reserve                                                                                               Western Max

 

Class 24  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Elementary 44 (2002)

1st           Kippure Norma

 

Class 25  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Novice 24 (2010)

1st           Greycroft Ronan

2nd          Kippure Norma

3rd           Smokin  Gun

4th           Oatfield Charlie (Quilca Silver/Leam Lizzie)                                                                           Br:          Mr M Kelly

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms E MacFadyen

 

Class 26  BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Preliminary 18 (2002)

1st           Heather’s Sorrel

2nd          Kilfenora Princess

3rd           Ashwater Ruby Tuesday

4th           Lockinge Village Starling (Atlantic Ace/Grayswood Village Sea Lark)                          Br:          Ms H Knight

                                                                                                                                                                                Ex:          Mrs J Dunne

                                                                                                                                                                                R:            Miss L Dunne

 

Class 27 BCPS West Midlands, Worcestershire & Gloucestershire Region Dressage Championship Final

Introductory B (2009)

1st           Holnest Coolnaha

2nd          Cloncilla (Kizar/Mary Star)                                                                                                            Br:          Mrs G Flanagan

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs A Dickenson

3rd           Power of Cashelane (Dunelwey Go Charlie Go/Terry’s Pet)                                         Br:          Mr R Putz

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Ms J Martin

 

Class 28 National Pony Society Dressage Prelim 18

Section 1 Pure Bred Ponies 148cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Ashwater Ruby Tuesday

3rd           Heather’s Sorrel

4th           Wefan Saskatoon (Elmore James/Martinside Plum)                                                         Br:          Ms D Webb

                                                                                                                                                                                R:            Ms S Webb

 

Section 2 Part-Bred and Over-Height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Morepark Prince

3rd           Oyster Rose

4th           Foxhall  Top Secret (Skellorn Harrison/Bellindene Evening Star)                                  Br:          Mrs L Myatt

                                                                                                                                                                                Ex/R:     Mrs J Bradshaw

 

Class 29 National Pony Society Dressage Novice 30

Section 1 Pure Bred ponies 148 cms and under

1st           Holnest Frodo Baggins

2nd          Smokin Gun

3rd           Greycroft Ronan

4th           Kindesella Royal Willow

Section 2 Part-Bred and Over-height Connemara exceeding 148 cms

1st           Western Max

2nd          Oyster Rose

3rd           Morepark Prince

 

 

IN HAND CLASSES

 

Class 30 Colt/Filly Foal eligible for entry in the BCPS Stud Book

1st           Barrowby Banrion (Castle Comet/Kirtle Maple Leaf)                                                        Br/Ex:    Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Springdown Secret Squirrel (Uisneach/Riversdale Morning Rainbow)                      Br/Ex:    Mrs M Baker

3rd           Haselor Garnet (Haselor Cormack/Atlantic Dove)                                                              Br/Ex:    Mrs C Ireland

 

 

Colt/filly foal championship                                                       Champion           Barrowby Banrion          

                                                                                                                Reserve               Springdown Secret Squirrel

 

 

Class 31 Novice Mares 4 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Kirtle Maple Leaf (Castle Gizmo/Sydserff Reaghaun)                                                       Br:          Mr & Mrs W Hodge

Ex:          Mr T McManus

                                                                                                                                                                                H:            Ms F Lee

2nd          Atlantic Dove (Glencarrig Prince/Atlantic Peace)                                                                                Br:          Ms E Feeney

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Mrs C Ireland

3rd           Kingstown Sue (Coral Misty’s Comic/Fairyhill Molly)                                                         Br:          Mr M Gorham

                                                                                                                                                                                Ex:          Mr J Leahy

                                                                                                                                                                                H:            Ms T Wright

4th           Doleen Carraig Star (Glencarrig Lexus/Chilham Clicquot)                                                                Br:          Mr C Joyce

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms H Seaman

 

 

Class 32 Mares 4 – 8 years old and over with/without Foal at Foot

1st           Tyan Maid of Honour (Mac Cloonisle/Charlesland Lady in Waiting)                            Br:          Mrs A Halfpenny

                                                                                                                                                                                Ex/H:     Ms C Cornwell

2nd          Walstead Lady Katherine (Lecarrow King/Walstead Lady Kitty)                                   Br/Ex:    Mrs S Burt

                                                                                                                                                                                H:            Miss A Kelly

3rd           Kiltartan Empress ( Tulira Robuck/Horizon)                                                                           Br:          Ruud & Bolmeijer